1 هزار و 600 نسخه کتاب خطی، چاپ سنگی و چاپی با موضوع فردوسی در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان کتابخانه ها، هوزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، بیش از یک هزار و 500 نسخه کتاب چاپی، 118 نسخه کتاب چاپ سنگی و 34 نسخه کتاب خطی نفیس با موضوع فردوسی و آثارش در این کتابخانه نگهداری می‌شود.
از جمله آثار نفیس خطی با موضوع فردوسی؛ خالق شاهنامه می‌توان از شاهنامه مصور به خط نستعلیق 27 سطری که دارای 35 مجلس تصویر همراه با تشعیر است و در سال 1321 هجری قمری کتابت شده است و کتاب داستان‌های شاهنامه به خط نستعلیق 14 سطری که قدمت آن به قرن 12 ه. ق برمی‌گردد، نام برد.
همچنین کتاب‌های شاهنامه فردوسی که در سال 1301 ه. ق در لکهنو و در سال 1276ه. ق در بمبئی منتشر شده است، برخی از آثار چاپ سنگی این کتابخانه به شمار می‌رود.
کتاب‌های چاپی با موضوع فردوسی نیز در محورهایی همچون: زندگی و شخصیت فردوسی، شاهنامه و فردوسی‌شناسی، ایران، اجتماع، فرهنگ، اسلام، اخلاق و عرفان در شاهنامه در مخزن چاپی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود.
شاهنامه و پژوهش‌های تازه، رستم و اسفندیار از نگاهی دیگر، فرهنگ لغات و ترکیبات شاهنامه، معماری و شهرسازی ایران به روایت شاهنامه، رستم‌نامه، فردوسی در فراز و فرود، جاذبه‌های فکری فردوسی، زندگینامه تحلیلی فردوسی، هزار آزمون، مجموعه مقالات فردوسی پژوهی، در سایه‌سار آن درخت کهن و ... بعضی از عناوین کتاب‌های چاپی کتابخانه تخصصی ادبیات آستان قدس رضوی با موضوع فردوسی است.
لازم به ذکر است، آثار ارزشمندی با موضوع فردوسی در گنجینه مخطوطات، تالار امانت کتاب‌های خارجی و دیگر بخش‌های کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی حفظ و نگهداری می‌شود.
یادآوری می‌شود، 25 اردیبهشت ماه، روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در کشور نام‌گذاری شده است که هر ساله در این روز، آیین‌های بزرگداشت فردوسی و شاهنامه در نهادهای آموزشی و پژوهشی با حضور اهل ادب و فرهنگ برگزار می‌شود.
 
 
 
 
1396/2/24 يكشنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 129