تولیت آستان قدس رضوی در آیین پایانی دهمین جشنواره بین‌المللی انتخاب کتاب سال رضوی:

پژوهش‌ها باید متناسب با نیاز کشور و در مسیر گره‌گشایی از مشکلات مردم انجام شود
 به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، به نقل از آستان‌نیوز، حجّت‌الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رئیسی در آیین پایانی دهمین جشنواره بین‌المللی انتخاب کتاب سال رضوی که در تالار اجتماعات بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، با تأکید بر جایگاه رفیع قلم متعهّد در تعالی انسان‎ها و جامعه اسلامی، ابراز کرد: «هر زمان که قلم‌به‌دستانِ فرهیخته، دست به قلم شده‌اند و بر اساس فرهنگ اسلامی و آموزه‌های اهل بیت علیهم‌السلام مطالبی را نگاشته‌اند، آثار گران‌بهایی که انسان‌ساز و مجاهدساز بوده‌، خلق شده است».
وی با تأکید بر این مطلب که پژوهش‌ها باید مبتنی بر نیازهای کشور در جهت گره‌گشایی از مشکلات مردم باشد، تصریح کرد: «پروژه‌های پژوهشی باید کاربردی و در راستای رفع نیازهای کشور باشد. لازم است فرهیختگان و محققان، نیازهای کشور را شناسایی و مبتنی بر این نیازها به پژوهش و تولید علم بپردازند».
عضو هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری افزود: «برای پاسخ به مسائل مستحدثه باید ابتدا نیازشناسی کرد و سپس پژوهشگران و اندیشه‌ورزان باید در جهت پاسخ‌گویی به این نیازها حرکت کنند».
 
 لزوم تعامل مراکز پژوهشی
حجّت‌الاسلام و المسلمین رئیسی ضمن تأکید بر این‌که «فقه الحدیث» مهم‌تر از «حدیث» است، به اهمیت تعامل مراکز پژوهشی با یکدیگر اشاره و عنوان کرد: «تعامل نهادها و مراکز پژوهشی برای رشد علم لازم است. این تعامل کمک می‌کند تا اقدامات صورت‌گرفته به دور از موازی‌کاری و بر اساس نیازها باشد».
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان ابراز کرد: «لازم است که لَجنه‌های علمی شکل بگیرد و نشست‌های علمی در رابطه با روایات برگزار شود و تلاشی مؤثر در مسیر ارائه راهکارهای عملی برای مشکل‌گشایی از نیازهای کشور صورت پذیرد. پژوهشگران باید در کنار احیای تراث که امر بسیار مبارکی است، به نیازهای روز و مسائل مستحدثه توجه داشته باشند و به دنبال پاسخ مناسب برای سؤالات روز باشند».
 
 باشگاه اندیشه‌ورزان در مشهد تشکیل شود
وی با اشاره به ظرفیت‌های عظیم علمی آستان قدس رضوی، اظهار کرد: «باشگاه اندیشه‌ورزان در مشهد مقدس و در جوار بارگاه منوّر امام علی بن موسی الرضا علیه‌السلام باید تشکیل شود تا از ظرفیت فرهیختگان و نخبگانی که برای زیارت به این دیار سفر می‌کنند، استفاده شود. قطعاً خروجی چنین باشگاهی، «تولید علم» و «فقه الحدیث» خواهد بود».
وی اضافه کرد: «در حوزه علمیه مشهد، بیش از 500 استاد و در دانشگاه‌ها نیز دانشمندان فرهیخته بسیاری آمادگی دارند تا با پژوهش‌های موضوعی به آستان منوّر حضرت رضا علیه‌السلام خدمت ارائه دهند».
 
 حضرت رضا علیه‌السلام، پرچم‌دار گفت‌وگوی میان ادیان
حجّت‌الاسلام و المسلمین رئیسی در ادامه با بیان این‌که حضرت رضا علیه‌السلام پرچم‌دار گفت‌وگوی میان ادیان هستند، تصریح کرد: «با تأسّی به آموزه‌های امام رئوف، علی بن موسی‌الرضا علیه‌السلام می‌توان مشهد را به مرکز گفتمان میان ادیان و مذاهب تبدیل کرد».
تولیت آستان قدس رضوی با بیان این‌که امروز در گفت‌وگوی میان ادیان، اقدامات خوبی انجام شده است اما این اقدامات کافی نیست، ابراز کرد: «با تأسّی از وجود حضرت رضا علیه‌السلام، بهترین و برترین کرسی‌‌های گفت‌وگوی میان ادیان می‌تواند در مشهد مقدس شکل بگیرد و من از مجموعه آستان قدس رضوی انتظار دارم در این عرصه به طور فعّال ورود پیدا کنند».
وی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی را گنجینه‌ای بزرگ از آثار فاخر دانست و اظهار کرد: «خزانه ارزشمند کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی باید به خزانه‌ای پویا که تولیدکننده علم و منبع پژوهش است، تبدیل شود. کتابخانه‌ بدون پژوهش، فقط محل نگه‌داری کتاب است. باید در این کتابخانه، آخرین یافته‌های علمی، به‌ویژه با استفاده از منابع دیجیتال در اختیار دانشگاهیان و حوزویان قرار بگیرد».
حجّت‌الاسلام و المسلمین رئیسی در پایان با بیان این‌که انسان معاصر، سخت محتاج آموزه‌های حضرت رضا علیه‌السلام است، بر اهمیت استفاده از روش‌های نوین برای انتقال مفاهیم تأکید و بیان کرد: «در روش‌های انتقال مفاهیم باید تجدید نظر جدّی داشته باشیم. مفاهیم عالی باید با ادبیات فاخر انتقال یابد. همراه شدن جلال علم با جمال ادب می‌تواند منشأ برکات بسیاری شود».

 
 
1396/5/14 شنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 54