عصای منبت‌کاری شده «غدیر خم» در موزه آستان قدس رضوی

 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، مسئول موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی گفت: بر روی این اثر کم‌نظیر چوبی به طول 92 سانتی‌متر، نقوش انسانی به‌صورت منبت‌، توسط مرتضی سلیم کنده‌کاری شده است و نقش حک شده بر روی عصا، واقعه غدیر خم را نشان می‌دهد.
محمدرضا ساقی بیان کرد: از بالای عصا، بعد از قسمت دستی عصا، تصویر حضرت محمد(ص) و حضرت علی(ع) در کنار یکدیگر به‌صورتی‌که حضرت محمد(ص)، دست حضرت علی(ع) را بالا برده است، دیده می‌شود.
وی افزود: در بخش پایین‌تر عصا نیز تصاویر مردم به چشم می‌خورد که در حال تماشا و شنیدن حدیث ولایت هستند. این تصویر تا پایین عصا ادامه پیدا کرده است و در آخرین قسمت (پایین‌ترین قسمت عصا)، تصویر چند نخل را می‌توان دید.
ساقی با اشاره به اینکه شکل عصا مواج است و از بالا به پایین نازک می‌شود، ادامه داد: قطر عصا در بیشترین ضخامت، 5 سانتی‌متر و در کمترین ضخامت، 5/2 سانتی‌متر است.
وی ابراز کرد: استاد سلیم، این هنرمند شیرازی، اثر یادشده را در هفتم آبان 1391، به مقام معظم رهبری(مدظله العالی) تقدیم کرده است و معظم‌له آن را به موزه آستان قدس رضوی اهدا کردند.
مسئول موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی گفت: مجموعه‌ای فاخر از عصاهای اهدایی به حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای(مدظله العالی)، از جنس عاج، چوب و استخوان با نقوش منبت‌کاری شده، تزیینات و اشکال خاص و زیبا در گنجینه هدایای مقام معظم رهبری این موزه در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد.
وی تصریح کرد: گنجینه هدایای مقام معظم رهبری شامل مجموعه‌‌ای از آثار هنری همچون تابلوهای خط و تذهیب، نقاشی، تابلو فرش، معرق چوب و صدف، سوزن‌دوزی، قلم‌زنی روی مس، انواع ظروف، ماکت‌، مدال‏ و سکه است که توسط سران سایر کشورها، شخصیت‏های برجسته داخلی و خارجی، هنرمندان و ارادتمندان، به رهبر انقلاب اهدا شده است و معظم‌له نیز آن‌ها را در فاصله سال‏های 1373 تا 1395 به آستان قدس رضوی اهدا کرده‏اند که در حال حاضر بخشی از آن‌ها در معرض نمایش است.
یادآور می‌شود، گنجینه هدایای مقام معظم رهبری در طبقه همکف ساختمان موزه قرآن و نفایس واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی قرار دارد و عموم علاقه‌مندان می‌‌‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌‌‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12 از این مجموعه نفیس بازدید کنند.
 

 
 
1396/6/16 پنجشنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 70