تولیت آستان قدس رضوی:

در ثبت آثار هنری، انقلاب اسلامی ایران در قیاس با دیگر انقلاب‌های جهان، مظلوم واقع شده‌است
 به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، به نقل از آستان‌نیوز، حجّت‌الاسلام و المسلمین سیّدابراهیم رئیسی در آیین رونماییِ «قرآن نگارش‌شده بر روی سنگ»، اثر استاد داوود زمانی‌آذر و نگاره «عرش بر زمین»، اثر استاد محمود فرشچیان که در محل موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی برگزار شد، با بیان این‌که برخلاف هنر رایج در غرب که آمیخته با ابتذال است، هنر اسلامی آمیخته با حکمت است، خاطرنشان کرد: «بقای تمدّن‌ها به هنر است و هویّت یک جامعه برای این‌که در فراز و نشیب‌های زمان گم نشود و از میان نرود، باید با هنر درآمیزد».
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: «در ثبت آثار هنری، کمّاً و کیفاً، انقلاب اسلامی ایران در قیاس با دیگر انقلاب‌های جهان ـ که برخی از آن‌ها بیشتر به کودتا شبیه بوده‌ ـ مظلوم واقع شده‌است». عضو هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: «تعداد آثاری هنری، از قبیل کتاب و فیلم را که از انقلاب فرانسه یا روسیه خلق شده، با انقلاب اسلامی ایران مقایسه کنید. در این کشورها هرگز به انقلابشان به عنوان یک موضوع متروکه و تمام‌شده نگاه نمی‌شود».
حجّت‌الاسلام و المسلمین رئیسی تأکید کرد: «مؤسّسه آفرینش‌های هنری، کتابخانه و سایر بخش‌های فرهنگی و هنری آستان قدس رضوی با ایجاد پایگاهی برای رفت‌وآمد هنرمندان و تشکیل باشگاه اندیشه‌ورزی و تضارب آرا، به خلق آثار هنری فاخر کمک کنند».
گفتنی است که نگاره اهدایی استاد محمود فرشچیان به موزه آستان قدس رضوی با عنوان «عرش بر زمین (گودی قتلگاه)»، به سبک نگارگری و با تکنیک اکریلیک بر روی مقوای بدون اسید در اندازه 5/101 در 82 سانتی‌متر در سال 1395 خلق شده‌است. قرآن اهدایی استاد داوود زمانی‌آذر (نقّاش، مجسّمه‌ساز و شاعر تبریزی) نیز به طرز بسیار زیبایی بر روی 114 قطعه‌سنگ گرانیت سیاه حکّاکی شده‌است.

 
 
1396/8/23 سه شنبه
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 18